Het volledige rapport werd toegevoegd in bijlage en extra toelichting via een bijhorende presentatie. Bij elke doelstelling wordt er een overzicht toegevoegd van de acties uit 2021 en 2022 en een kort overzicht van acties voor 2023-2024. Er zijn enkele doelstellingen waar Beringen momenteel nog niet zo goed op scoort of waar extra duiding/ nuancering relevant is. Deze worden in de nota uitgebreid toegelicht. Hieronder de algemene conclusie.
Algemene conclusie
Uit deze eerste rapportering blijft dat er extra inzet nodig is op vlak van energiebesparing en CO2 reductie voor het eigen patrimonium dat voor LEKP 2.0 ook uitgebreid wordt met het wagenpark in eigen beheer. Met de opmaak van het strategisch vastgoedplan worden er belangrijke inzichten verkregen die zullen bijdragen aan deze doelstelling. Energetische renovaties zijn hierin een belangrijk onderdeel, maar ook het afstoten of slopen van verouderd patrimonium is een piste die zeker onderzocht moet worden. Daarnaast is het belangrijk om de verbruikers van bepaalde gebouwen extra te sensibiliseren en activeren om zuiniger om te gaan met hun elektriciteit en gas.
Ook voor de doelstelling hagen en geveltuinen hebben we nog een inhaalbeweging, maar met vooruitblik naar de acties van 2023 en 2024 wordt er toch al extra ingezet op hagen. Het is belangrijk om hierin ook de burgers te betrekken en te activeren tot vergroening met hagen en geveltuinbeplanting op eigen percelen. Hierin is de actie klimaattuincoaches een belangrijk initiatief waar advies op maat inwoners begeleidt tot een klimaatbestendige tuin.
Voor de collectieve renovaties en renovaties in het algemeen scoort Beringen momenteel slecht, maar in vergelijking met het Vlaams Gewest nog niet problematisch. Gelet op het feit dat huishoudens/woningen verantwoordelijk zijn voor een groot deel van de CO2 uitstoot is het belangrijk om hier extra op in te zetten om de doelstelling 40% reductie te kunnen behalen. De energiecrisis heeft extra uitgewezen dat renovaties bij bepaalde doelgroepen noodzakelijk zijn maar zeer complex. Het Energiehuis Limburg heeft een nieuw aanbod uitgewerkt om meer in te zetten op advies en begeleiding bij energetische renovaties. Het is zaak om dit aanbod goed in te zetten en mee te ondersteunen met bijkomende communicatie acties.
Voor autodelen en ontharding zijn de cijfers ook aanzienlijk lager dan het gemiddelde van het Vlaams Gewest, maar met de acties op de planning voor 2023-2024 wordt verwacht dat dit cijfer volgende rapportering positiever zal zijn.
De gemeenteraad neemt kennis van het 'Rapport Lokaal klimaat- en energiepact stad Beringen 2021-2022'.