Terug
Gepubliceerd op 14/03/2023

2023_RMW_00004 - Organisatiebeheersing - Beleidsopvolging 31 december 2022 - Opvolgingsrapportering 31.12.2022 als periodiek sturingsinstrument voor bestuur en management - Kennisneming

raad voor maatschappelijk welzijn
ma 13/02/2023 - 21:00 Trouw- en raadzaal Stadhuis, Collegestraat 1, 3580 Beringen
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Wouter Vandermeeren, voorzitter; Werner Janssen, lid vast bureau; Jean Vanhees, lid vast bureau; An Moons, lid vast bureau; Jessie De Weyer, lid vast bureau; Tijs Lemmens, lid vast bureau; Ann-Sofie Vanoverstijns, Voorzitter BCSD; Anne Cuypers, raadslid; Bert Schoofs, raadslid; Rita Keunen, raadslid; Mark Bex, raadslid; Hilal Yalçin, raadslid; Lowie Tielens, raadslid; Hilaire Poels, raadslid; Abdulkadir Yilmaz, raadslid; Ömer Ünlü, raadslid; Guido Feyen, raadslid; Siegfried Van Braband, raadslid; Betty Buijs, raadslid; Youssef El Ballata, raadslid; Bilgin Bekdemir, raadslid; Hanim Karacan, raadslid; Gosha Rosinska-Peeters, raadslid; Marieke Meelberghs, raadslid; Stijn Truyens, raadslid; Kelly Meykens, raadslid; Meral Ozcan, raadslid; Kobe Snyers, raadslid; Erik Gilissen, raadslid; Leonie Vanhoudt, raadslid; Jessica Pauwels, raadslid; Massimo Caruso, raadslid; Luc Vrijdaghs, algemeen directeur; Stijn Joris, algemeen directeur wnd.

Verontschuldigd

Thomas Vints, voorzitter vast bureau; Patrick Witters, lid vast bureau; Dave Schops, raadslid

Secretaris

Luc Vrijdaghs, algemeen directeur

Voorzitter

Wouter Vandermeeren, voorzitter
2023_RMW_00004 - Organisatiebeheersing - Beleidsopvolging 31 december 2022 - Opvolgingsrapportering 31.12.2022 als periodiek sturingsinstrument voor bestuur en management - Kennisneming 2023_RMW_00004 - Organisatiebeheersing - Beleidsopvolging 31 december 2022 - Opvolgingsrapportering 31.12.2022 als periodiek sturingsinstrument voor bestuur en management - Kennisneming

Motivering

Argumentatie

Het beleidsmatige luik is voor Beringen vormgegeven op basis van het bestuursakkoord met nadien strategische (en in samenhang financiële) nota en uiteindelijk ook algemene (en schepen-specifieke) beleidsverklaring. 

De geïntegreerde doelstellingenboom voor stad en OCMW Beringen is gestructureerd rond acht strategische beleidsdoelstellingen voor wat betreft 'nieuw en vernieuwend beleid' BD 1. tot en met BD 8. ofwel Beringen bereikbaar, Beringen ondernemend en talentgericht, Beringen bruisend en kindvriendelijk, Beringen verbindt, Beringen groeit, Beringen leefbaar en veilig, Beringen toegankelijk en zorgzaam, Beringen excelleert. De rest van de werking zit vervat in 'weerkerende dienstverlening' die geen voorwerp uitmaakt van dit besluit omdat daarover beleidsmatig niet gerapporteerd wordt. 

Veranderingen in financiële zin, zoals opgenomen in 2° tot en met 4° in artikel 263 van het decreet van 22 december 2017 over het lokaal bestuur, maken tevens deel uit van dit besluit.

Juridische grond

Artikel 263 van het DLB en Besluit Vlaamse Regering 30 maart 2018 BBC.

Besluit

De raad voor maatschappelijk welzijn beslist:

Artikel 1

De raad neemt kennis van de beleidsopvolging (tweede halfjaar) 2022.

De opvolgingsrapportering bevat de gedetailleerde status voor wat betreft de voortgang van actieplannen en acties (nieuw en vernieuwend beleid), wijziging financiële risico's, grondslagen en assumpties, thesauriebeheer, debiteurenbeheer, visum. De rapportering bundelt zo de rapporteringsverplichtingen zoals opgenomen in artikel 263 van het decreet van 22 december 2017 over het lokaal bestuur

1° een stand van zaken van de prioritaire acties of actieplannen van het meerjarenplan
2° een overzicht van de geraamde en de gerealiseerde ontvangsten en uitgaven voor het lopende jaar
3° in voorkomend geval, de wijzigingen in de assumpties die gekozen werden bij de opmaak van het meerjarenplan of de aanpassing ervan
4° in voorkomend geval, de wijzigingen in de financiële risico's

Artikel 2

Dit besluit geeft in het document 'Opvolgingsrapport 31december2022 - BD1 t/m BD8'  een conforme beleidsrapportering. Het rapport is opgemaakt in de nieuwe softwaretoepassing Pepperflow (maar volgt qua structuur en nummering de vroegere rapporteringen die werden opgemaakt vanuit Mercurius). Op niveau van BD en AP is duidelijk dat op 31.12.2022 alle BD en (op een na) alle AP in uitvoering zijn. Op niveau van AC zijn er per 31.12.2022 in totaal 141 acties met status uitgevoerd (27%), 274 in uitvoering (53%) en 105 acties (of 20%) met status in voorbereiding of nog niet opgestart. De voortgang van de AC is per actie beschreven in het opvolgingsrapport.

Artikel 3

Het besluit geeft in de bijlagen ook zicht op wijziging financiële risico's, grondslagen en assumpties, thesauriebeheer, debiteurenbeheer, visum. 

Voor wat betreft wijziging financiële risico's wordt verwezen naar het recente rapport over de derde aanpassing (2022/1) van het meerjarenplan 2020-2025.

Voor wat betreft debiteurenbeheer is het totaal openstaand saldo met 42% gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Hierbij moet worden opgemerkt dat de fiscale vorderingen sterk afhankelijk zijn van het ogenblik van inkohieren.

Voor wat betreft thesauriebeheer wordt de thesauriepositie beheerd in functie van de ontvangsten- en uitgavenprognose van het meerjarenplan. De globale thesauriepositie van stad en OCMW Beringen nam in 2022 met 4,8 miljoen euro (37%) toe.  

Voor wat betreft visum behandelde de financieel directeur in 2022 in totaal 145 visums, waarvan 138 conform werden verklaard (sommige met voorwaarden).